Záchrana rozhledny na skokanském můstku na Zadově


Česká unie sportu zachraňuje rozhlednu ve skokanském můstku na Zadově 


Unikátní rozhledna na Zadově dostane nový kabát a bude znovu zpřístupněna turistům. Po dlouhých letech kdy byla tato jedinečná památka v havarijním stavu a hrozilo ji rozebrání, se podařilo České unii sportu získat finanční prostředky na její rekonstrukci.

Vyhlídková věž je unikátní tím, že se jedná o stávající skokanský můstek z roku 1978, jehož věž byla v roce 1993 zpřístupněná turistům (vrcholová plošina můstku ve výšce 32m nad zemí/1109 m.n.m.) jako rozhledna a zároveň můstek pomalu přestal sloužit svému účelu. Naposledy se tu v roce 1996 konal závod o Pohár Šumavy. Na začátku nového tisíciletí však již byla jedinečná a oblíbená rozhledna pro návštěvníky zcela uzavřena.

Areál byl využíván pouze jako retranslační bod pro mobilní operátory a poskytovatele internetového připojení. Na můstku je umístěna webová on-line kamera – dostupná na adrese www.lazadov.cz

"Po převzetí majetku po bývalé ČSTV jsme řešili jak s rozhlednou naložit. Byla ve velmi špatném stavu a dlouho se nám nedařilo získat na její opravu peníze. Na sklonku loňského roku jsme požádali o dotaci na projekt pro SPORT PARK ZADOV – KOBYLA ze zdrojů strukturálních fondů EU v rámci programu ROP Jihozápad pro rozvoj cestovního ruchu. Podařilo se nám získat dotaci bezmála 3,4 miliónů korun z ROP Jihozápad, který je spolufinancován ERDF, které nám v místě pomohou vybudovat další část infrastruktury pro turisty a současně opravit rozpadající se rozhlednu, která je evropským unikátem právě svým umístěním na skokanském můstku. Zbývající částku do rozpočtovaných nákladů ve výši bezmála 5 mil. Kč bude ČUS hradit z vlastních zdrojů. Jsem rád, že bude znovu naplno sloužit návštěvníkům, jenž se z věže budou moci pokochat okolní překrásnou krajinou i bez nebezpečných výstupů. Lidé totiž mnohdy nerespektovali zákaz vstupu na věž a zbytečně riskovali“ říká s potěšením předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

"Chceme zvýšit atraktivitu Zadova a k tomu by nám mohl pomoci projekt, který zahrnuje jak rekonstrukci rozhledny – skokanského můstku tak i pořízení dětského hřiště k dolní stanici. Slibujeme si, že se zvýší zájem turistů o lokalitu také v letní sezóně. V provozu bude v létě i lanová dráha Zadov-Kobyla směrem k rozhledně, k dispozici bude rychlé občerstvení a pro nejmenší návštěvníky dětské hřiště. Předpokládáme, že se nám rozhlednu i hřiště podaří dokončit během jara a turistům začne sloužit na začátku letní sezóny 2015" vysvětluje záměry provozovatele ředitel zadovského sportovního areálu Luděk Sáska.

Původní vzhled můstku a můstkové věže zůstane v podstatě zachován, nosná konstrukce získá v rámci revitalizace antikorozní nátěr a chybějící stávající obklad. Vyměněny budou i stávající okna za nová dřevěná. Totální rekonstrukce čeká vyhlídkovou plošinu, která dostane zcela nový kabát – obložení, podlahu, zábradlí a posléze bude zastřešena a doplněna vyhlídkovým dalekohledem. Opláštění samotného můstku zůstane. Stávající přístupové ocelové schodiště, včetně zábradlí, bude vyměněno za nové, titanzinkové, které bude mít stejné parametry jako stávající. Novou atrakcí na rozhledně by měla být horolezecká stěna na jihozápadní straně věže. 

Dalším prvkem projektu je již zmíněné dětské hřiště, které vznikne u dolní stanice lanové dráhy Zadov-Kobyla a které bude určitě velkým lákadlem pro rodiny s dětmi k prožití aktivního dne na Zadově v areálu Kobyla.
Posledním článkem, který se do projektu Sport parku dostal je sněžné dělo.

Reportáž ČT1 z 29.10. z oprav rozhledny můžete shlédnout ZDE;(čas 21:19).


Po zpřístupnění rozhledny by návštěvníci mohli mít i takovýto výhled...